+48 504 066 471 autoprotect@interia.pl

Serwis klimatyzacji

  • napełnianie
  • odgrzybianie
  • diagnostyka i naprawa

Klimatyzacja – podstawowe zasady użytkowania

Wbrew powszechnie panującym opiniom instalacja klimatyzacyjna w samochodzie nie jest bezobsługowa. Przez węże i ich połączenia ,oraz  poprzez uszczelniacze stosowane w kompresorach klimatyzacji może ubyć rocznie– do 15 % środka chłodzącego (norma technologiczna ).   Ma to znaczący wpływ na wydajność chłodzenia, powoduje dodatkowe zużycie paliwa, ponieważ sprężarka musi pracować częściej i dłużej, żeby odpowiednio ochłodzić wnętrze.

Dlatego nie rzadziej niż raz na dwa lata (zalecane raz do roku) układ klimatyzacji powinien być serwisowany tj. uzupełniony czynnik chłodniczy, częściowo wymieniony olej i osuszony układ z wilgoci.

Co trzy lata zaleca się wymienić filtr osuszacz. Jest to element, który w sposób ciągły zabezpiecza układ klimatyzacji, a przede wszystkim kompresor przed nadmiarem wilgoci. Jego wydajność (skuteczność) jest ograniczona.

Raz w roku powinniśmy dokonać standardowych czynności polegających na wymianie filtra kabinowego, czyszczeniu kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, odgrzybienie  parownika. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu z nawiewów powietrza, który jest wynikiem obecności grzybów, szkodliwych dla człowieka. Bardzo skutecznym środkiem odgrzybiającym jest ozonowanie.

W celu przedłużenia żywotności klimatyzacji układ powinien być załączany jak najczęściej. Krążący w układzie czynnik chłodniczy rozprowadza olej, który smaruje najdroższy i najbardziej skomplikowany element- sprężarkę. Przerwa w pracy klimatyzacji nie powinna trwać dłużej niż tydzień, nawet w zimie.